Strona głównaMedycynaPrzykłady popularnych produktów ortopedycznych

Przykłady popularnych produktów ortopedycznych

Produkty ortopedyczne są stosowane po doznaniu obrażeń takich jak złamanie czy zwichnięcie, na części ciała która ma odzyskać sprawność. Należą do nich temblaki, kołnierze ortopedyczne, pasy brzuszne oraz wszelkiego rodzaju ortezy i stabilizatory.  W dalszej części tekstu przedstawiamy kilka przykładów popularnych produktów ortopedycznych. 

Temblaki

Najbardziej znane z nazwy z wymienionych przyrządów są temblaki. Stosuje się je przy konieczności usztywnienia ręki, na przykład, kiedy jest złamana i włożona w gips. Pas materiału, z którego składa się temblak pozwala równomiernie rozłożyć ciężar kończyny, a taśma z regulowaną długością umożliwia wygodne zaczepienie całości na ramieniu.

Pasy brzuszne

Aby zminimalizować ryzyko przepukliny u osób, które przeszły operację, często stosuje się pasy brzuszne. Są dość wygodne i nie utrudniają funkcjonowania, gdyż dostosowują się do kształtu sylwetki użytkownika. Ich wsparcie dla mięśni brzucha umożliwia wykonywanie codziennych czynności w czasie rekonwalescencji.

Kołnierze ortopedyczne

Aby unieruchomić odciek szyjny kręgosłupa stosowane są kołnierze ortopedyczne. Używa się ich przy dolegliwościach bólowych tej partii ciała, przy nerwobólach oraz zmianach reumatycznych i zwyrodnieniowych. Są projektowane w taki sposób, by dostosowywać się do anatomii posiadacza i umożliwić odciążenie bolących mięśni.

Ortezy, stabilizatory

Mniej znanymi z nazwy przyrządami są wszelkiego rodzaju ortezy. Ich zadaniem jest podobnie jak w przypadku gipsu usztywnienie zdrowiejącej kończyny, aby mogła się prawidłowo zregenerować. Dlatego też często stosuje się je właśnie zamiast niego.  W przypadku urazu pleców, często stosuje się ortezę kręgosłupa, umożliwiającej jego odpowiednie podtrzymanie. Z kolei do pewnych stawów, takich jak łokciowy, kolanowy i skokowy stosowane są zarówno ortezy jak i stabilizatory. Te drugie różnią się tym, że najczęściej wykonane są z bardziej elastycznych materiałów, a nie sztywnych jak w przypadku ortez.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne