Strona głównaZdrowieNa co wpływa kolagen?

Na co wpływa kolagen?

Kolagen to niezwykle ważne białko produkowane naturalnie przez organizm ludzki. Jest głównym składnikiem skóry, kości, ścięgien, chrząstki, naczyń krwionośnych i zębów. Obecny jest również w większości narządów, nadając im wytrzymałość, sprężystość i elastyczność. Dodatkowo wspiera obronę organizmu przed drobnoustrojami i toksynami. 

Funkcje kolagenu

Zważywszy na to, że kolagen występuje w wielu tkankach organizmu, pełni w nim wiele funkcji. Najważniejsze funkcje kolagenu to między innymi:

  • nawilża stawy, dzięki czemu opóźnia ich proces degeneracji,
  • uelastycznia więzadła i ścięgna, niwelując ryzyko powstawania obrzęków,
  • bierze udział w procesie gojenia ran, tworzenia blizn i zrastaniu się kości po złamaniach,
  • wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, czym usprawnia działanie układu krwionośnego,
  • wspiera regenerację uszkodzonych ścian komórkowych oraz dostarcza do organizmu lecznicze aminokwasy,
  • umożliwia przemianę glukozy w energię,
  • pomaga w utrzymaniu gładkości, elastyczności, dobrego napięcia i nawilżenia skóry.

Kolagenowa pomoc dla organizmu

Organizm ludzki naturalnie wytwarza kolagen. Niestety, z wiekiem jego produkcja spada i jeśli nie dostarczy się go z pożywieniem, pojawią się przykre skutki niedoboru tego białka. Na zmniejszoną produkcję kolagenu wpływają również niektóre choroby, wzmożony wysiłek fizyczny, palenie tytoniu, dieta bogata w cukier i duża ekspozycja na słońce.

Z pomocą przychodzi wtedy suplementacja. Można wybrać kolagen w proszku, w płynie, w kapsułkach, w tabletkach, a nawet w żelkach. Jaki jest najlepszy kolagen? Opinie na ten temat mogą być podzielone, natomiast stosunkowo popularny jest kolagen w proszku, który jest rozpuszczany z wodą przed spożyciem. Forma taka dedykowana jest szczególnie osobom, którym nie odpowiada smak lub konsystencja gotowego preparatu w płynie, a łykanie tabletek lub kapsułek sprawia problem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne