Strona głównaMedycynaNa co zwrócić uwagę przy zakupie ortezy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ortezy?

Orteza jest produktem o charakterze medycznym, dlatego odpowiednim dopasowaniem ortezy powinien zając się lekarz a nie pacjent. Tak samo jak założeniem opatrunku lub gipsu zajmuje się lekarz tak samo samo orteza powinna być wybrana przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Niemniej jednak ostatecznie podczas zakupu wpływ na dokonany wybór ma także pacjent, gdyż w sklepach ortopedycznych jest pewien wybór ortez różnego rodzaju. Różnią się one zarówno ceną jak i jakością wykonania. Dlatego też wiele osób poszukuje odpowiedzi na tytułowe pytanie – na co zwrócić uwagę przy zakupie ortezy? Wychodząc temu pytaniu naprzeciw krótko przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek w niniejszym artykule.

Różne rodzaje ortez

Należy mieć na uwadze, że orteza to ogólne pojęcie, które dotyczy tak zwanych ortez sztywnych, które są głównie przeznaczone dla sportowców po kontuzji oraz dla osób, które mają problem ze skręceniem lub zwichnięciem. Poza tym, wyróżnia się ortezy półsztywne dedykowane dla osób w zaawansowanej fazie leczenia oraz ortezy miękkie z których korzystają przede wszystkim seniorzy oraz osoby o ograniczonej zdolności ruchowej. W efekcie można powiedzieć, że orteza to bardzo ogólne pojęcie, które dotyczy różnych produktów medycznych.

Popularne rodzaje ortez to między innymi:

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podstawą przy zakupie jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Należy wybrać się do wyspecjalizowanego sklepy medycznego i omówić ze sprzedawcą jaki rozmiar będzie odpowiedni (oczywiście mając na względzie rekomendację lekarza). Prawidłowo dobrany rozmiar ma wpływ na przykład na zachowanie odpowiedniego krążenia krwi.

Poza tym, trzeba pamiętać, że przy wyborze dużą rolę odgrywa komfort pacjenta. Niektóre ortezy są wykonane tak, że zapewniają lepszą przepuszczalność powietrza, lepiej sobie radzą z wilgocią oraz po prostu są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Podczas zakupu warto pamiętać o tym, że zakup niektórych ortez może być dofinansowany z NFZ. Jednocześnie nie da się nie zauważyć, że ceny poszczególnych ortez są bardzo zróżnicowane. Dlatego podczas zakupu warto swój wybór przekonsultować z doświadczonym sprzedawcą.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne