Strona głównaMedycynaApteczka w miejscu pracy

Apteczka w miejscu pracy

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim artykułem wprowadzającym w temat apteczek w miejscu pracy. W tym artykule między innymi odpowiadamy czy zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP apteczka powinna znajdować się w zakładzie pracy. Wyjaśniamy też jak powinna wyglądać przykładowa zawartość apteczki.

Apteczka w miejscu pracy zgodna z BHP

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca powinien zapewnić środki, które są konieczne do udzielenia pierwszej pomocy.  Z kolei w ogólnych przepisach BHP znajduje się zapis, mówiący, że pracodawca powinien zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy. Jedną ze składowych systemu pierwszej pomocy jest właśnie apteczka.

Na co powinien zwrócić zakład pracy? Rozlokowując apteczki należy uwzględnić rodzaje oraz nasilenie występujących zagrożeń oraz odległość poszczególnych apteczek od stanowisk pracy. Poza prawidłowym umiejscowieniem apteczki bardzo istotne z punktu widzenia prawa oraz bezpieczeństwa jest prawidłowe oznakowanie apteczek. Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka przykładowych aspektów na jakie należy zwrócić uwagę, natomiast prawidłowe rozlokowanie apteczek wymaga szczegółowej wiedzy z zakresu BHP oraz kompleksowego podejścia do tego zagadnienia.

Jak wygląda wyposażenie apteczki?

Kluczowe jest nie tylko to, gdzie i jak rozlokujemy apteczki, ale także to co znajdzie się w jej wnętrzu. Co prawda przepisy prawa nie definiują co powinno być wyposażeniem apteczki, jednak pewne elementy są po prostu standardem w apteczkach pracowniczych.

Zatem czego powinniśmy się spodziewać po wyposażeniu apteczki? Podstawą są środki opatrunkowe takie jak opaski elastyczne, plastry, kompres jałowy, chusta trójkątna. Ponadto standardem jest tak zwane wyposażenie dodatkowe np.: rękawiczki jednorazowe lub nożyczki. Pozostałe środki udzielania pierwszej pomocy to między innymi folia NRC, sól fizjologiczna oraz ustnik do sztucznego oddychania.

Oczywiście to co ostatecznie znajdzie się w apteczce mocno zależy od tego, gdzie apteczka jest ulokowana. Nieco innego wyposażenia możemy spodziewać się w biurze, innego na hali produkcyjnej a jeszcze innego w miejscu przeprowadzania prac budowalnych. Przykłady różnych apteczek można znaleźć pod adresem: apteczka sklep.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne