Osoby niepełnosprawne spotykają wiele przeszkód w przestrzeni publicznej, które utrudniają im swobodę i prawidłowe funkcjonowanie. Często są bariery fizyczne w postaci braku usprawnień z myślą o niepełnosprawnych, np. brak wjazdu dla wózków inwalidzkich. Często jest to brak kompetencji ze strony pracowników, ponieważ nie zostali oni odpowiednio przeszkoleni lub nie posiadają odpowiednich umiejętności, by należycie pomóc takiej osobie. Z tego względu tworzone są specjalne programy, mające zwiększyć dostępność usług i przestrzeni dla osób niepełnosprawnych.
Problemy osób niedosłyszących w miejscach użyteczności publicznej
Osoby z zaburzoną funkcją słuchu lub głuche mają poważne problemy z komunikacja z otoczeniem. Pojawiają się u nich trudności z rozumieniem i odczytywaniem z ruch ust. Często przez brak lub pogorszony słuch pojawiają się u nich kłopoty z mową. To utrudnia komunikację z innymi oraz załatwienie spraw w przestrzeni publicznej, np. urzędach. Nie pomaga także bariera w postaci braku wykwalifikowanych osób, znających język migowy w miejscach użyteczności publicznej.
Program Dostępność Plus
Z myślą o ułatwianiu funkcjonowania w przestrzeni publicznej i zwiększaniu uczestnictwa w życiu społecznym osób niepełnosprawnych powstał program Dostępność Plus. Ma on pomóc przede wszystkim osobom niedosłyszącym i głuchym, ale także inny osobom ze specjalnymi potrzebami.
Program wprowadza usprawnienia w ośrodkach użyteczności publicznej oraz w przestrzeni publicznej dla niepełnosprawnych. Zapewnia także dofinansowania do kursów i podnoszenia kwalifikacji pracowników i urzędników w celu większego nastawienia pod kątem osób niepełnosprawnych. Fundusze zapewnione są z środków europejskich oraz krajowych.
Migam – program pomocy głuchoniemym
Funkcjonuje także program Migam, który udostępnia specjalne oprogramowanie do video połączeń z tłumaczami, którzy znają język migowy. W ten sposób osoby głuchonieme mogą skorzystać z tłumaczenia w dowolnej chwili. Obecnie z tego udogodnienia korzysta 5000 różnych placówek w Polsce.