Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która polega na problemie z utrzymaniem moczu podczas kaszlu, śmiechu oraz aktywności fizycznej. Dolegliwość ta ze względu na różnice anatomiczne i hormonalne częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. W niniejszym artykule przytaczamy kilka czynników wpływających na ten fakt.
Anatomia
Po pierwsze, anatomia miednicy u kobiet i mężczyzn trochę się od siebie różni. Kobiety mają krótsza cewkę moczową od mężczyzn. Dodatkowo u pań cewka moczowa, pochwa i odbyt znajdują się blisko siebie w obszarze miednicy, co sprawia, że struktury te mogą być bardziej podatne na wpływ czynników wywołujących nietrzymanie moczu.
Hormony
Poza anatomią wpływ mogą mieć także hormony. Estrogen, czyli hormon, który odpowiada przede wszystkim za rozwój żeńskich cech płciowych może wpływać na utrzymanie elastyczności oraz siły tkanek mięśniowych. Na przykład w okresie menopauzy obserwowany jest spadek poziomu estrogenów może skutkować osłabieniem mięśni w okolicy dna miednicy.
Ciąża i poród
Rozciąganie mięśni dna miednicy podczas ciąży oraz ewentualne uszkodzenia podczas porodu (które występują zwłaszcza przy trudnych porodach) mogą osłabiać struktury mięśniowe. To sprawia, że na wysiłkowe nietrzymanie moczu szczególnie narażone są te kobiety, które mają za sobą poród.
Kilka słów podsumowania
Warto wspomnieć, że wysiłkowe nietrzymanie moczu może występować również u niektórych mężczyzn. Jednak największe ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest u kobiet podczas menopauzy, zwłaszcza u tych, które przeszły przez ciąże i poród.
Żeby przeciwdziałać tej dolegliwości na rynku dostępne są różne rozwiązania takie jak pessary lub tampony podpierające (np. stabilizatory pęcherza moczowego contrelle). Jednak skorzystanie z jakiegokolwiek rozwiązania wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem.