Nietrzymanie moczu jest stanem chorobowym, który może mieć różne podłoże. Nie należy go ignorować, ponieważ wymaga leczenia, a nieleczony może prowadzić do poważniejszych problemów. W ułatwieniu funkcjonowania na co dzień pomocne okażą się specjalne wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu.
Wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu – czym się różnią od podpasek?
Wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn przypominają popularne podpaski i wkładki higieniczne, ale różnią się od nich w rzeczywistości znacznie. Podpaski i wkładki urologiczne mają podobny kształt. Jednak wkładki przeciw nietrzymaniu moczu są chłonniejsze i dłużej zapewniają uczucie świeżości, lepiej radząc sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Nie trzeba ich też zmieniać tak często, jak podpasek. Poza tym, wkładki urologiczne lepiej chronią przed przeciekaniem, dzięki anatomicznej budowie.
Czym kierować się przy wyborze wkładek na nietrzymanie moczu?
Przy wyborze wkładek urologicznych należy mieć na uwadze kilka parametrów, które powinny być dopasowane do potrzeb chorego. Po pierwsze, produkt musi być dopasowany do płci, gdyż będzie miał różną budowę ze względu na anatomię ciała.
Po drugie, wkładki urologiczne powinny być wykonane z delikatnego i oddychającego materiału. Dzięki temu unikniemy podrażnień i odparzenia przy dłuższym noszeniu produktu. Poza tym, wkładki powinny mieć odpowiedni kształt zapewniający komfort oraz chroniący przed przeciekami i przesuwaniem się produktu.
Ostatnim parametrem jest chłonność. Wkładki urologiczne mogą być bardzo cienkie, średniej grubości lub grubsze i chłonniejsze. W przypadku kropelkowego i lekkiego nietrzymania moczu wystarczą te cienkie wkładki, ale w stanie średnim potrzebne będą już grubsze. Bardzo chłonne wkładki będą odpowiednie na noc.
Wkładki dla kobiet a wkładki dla mężczyzn
Wkładki na nietrzymanie moczu dzielą się ze względu na płeć, gdyż wkładki urologiczne dla mężczyzn mają odmienną budowę niż te dla kobiet. Muszą, bowiem dopasowywać się odpowiednio do rodzaju bielizny i genitaliów, by zapewniać najlepszą ochronę i komfort. Z tego powodu męskie wkładki są węższe w przedniej części i szersze od strony pośladków. Natomiast wkładki urologiczne dla kobiet kształtem przypominają standardową podpaskę.