Witarianizm to ciekawy sposób na zdrowie, ale również dietę odchudzającą. Dla wielu osób może być dość trudnym do wdrożenia sposobem odżywiania, jednak witarianie przekonują, że jest to dieta warta poświęcenia jej czasu. Na czym polega witarianizm?
Czym jest witarianizm?
Witarianizm to nic innego jak surowa dieta. Polega ona na spożywaniu wyłącznie pokarmów surowych – chodzi głównie o warzywa i owoce, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Witarianie twierdzą, że wszystkie ugotowane produkty tracą swoje naturalne właściwości, w tym witaminy oraz minerały. Najczęściej witarianizm jest połączony z weganizmem, ponieważ spożywanie surowego mięsa i jajek wiąże się z ryzykiem natknięcia się na groźne dla organizmu pałeczki samonelli. Niektórzy witarianie dopuszczają jedzenie gotowanych jajek, a także przetworów mlecznych. Unikają z kolei zup, sosów i przetworzonej żywności.
Czy witarianizm ma swoje dobre strony?
Witarianizm może być idealną dietą dla osób odchudzających się. Wyłączenie z diety przetworzonych sosów, a także innych produktów poddanych obróbce termicznej, wpływa pozytywnie na sylwetkę. To świetny sposób na zadbanie o kondycję fizyczną, a także zdrowie. Zwiększenie podaży owoców i warzyw w diecie wpływa pozytywnie na działanie całego organizmu – mamy więcej energii, a nasz organizm otrzymuje ważne składniki odżywcze, w tym minerały i witaminy.
Dodatkowo surowe owoce i warzywa mają o wiele więcej cennego błonnika pokarmowego. To z kolei sprawia, że podczas stosowania takiej diety czujemy się znacznie bardziej syci, bez podjadania.
Jak każda dieta, również witarianizm powinien być skonsultowany z lekarzem pierwszego kontaktu i dietetykiem. Przy takiej diecie konieczne jest suplementowanie witaminy B12, która nie może być dostarczana organizmowi przez dietę wyłącznie owocową lub warzywną. Podczas stosowania takiego stylu żywienia, należy również kontrolować ilość hemoglobiny oraz poziom kwasu foliowego i innych witamin.