Strona głównaZdrowieWitarianizm dla początkujących. Jak zacząć?

Witarianizm dla początkujących. Jak zacząć?

Jednym z popularnych w ostatnim czasie stylów żywienia jest rezygnowanie z mięsa lub wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Nikogo już nie dziwią wegetarianie czy weganie, a branża gastronomiczna i spożywcza coraz lepiej przystosowuje się do potrzeb takich osób. Nieco rzadziej niż o weganiźmie słyszy się o witaranizmie. Czym jest witarnizm? Na to pytanie krótko odpowiadamy w niniejszym artykule.

Co jedzą witarianie? 

Witarianizm to dieta, w której podstawę żywienia stanowią produkty surowe. Nie mogą być one przetworzone, a maksymalną temperaturą podgrzania jest poziom 42 stopni celsjusza. Jest to głównie istotne przy spożywaniu jajek – surowe mają duże ryzyko zarażenia salmonellą, a można zmniejszyć to ryzyko przez obróbkę termiczną w co najmniej 40 stopniach.  Nie wszyscy witarianie jednak decydują się na jedzenie jajek, jak również miodu (oczywiście niepasteryzowanego) czy olejów tłoczonych na zimno. Jednak produkty te wedle ogólnie przyjętych zasad są dozwolone.

Jak przejść na witarianizm?

Zmienianie sposobu żywienia nie jest łatwe, a jeszcze trudniejsze staje się, gdy z diety ogólnej chcemy przejść nagle na bardziej restrykcyjną. Po pierwsze, trzeba mieć mocne postanowienie i dużo motywacji. Musimy być pewni, że dana dieta jest właściwa dla nas i chcemy na nią przejść na stałe. 

Najpierw należy przeanalizować jakimi zasadami charatkeryzuje się wybrana dieta – jej możliwości, ograniczenia i efekty. Warto zapoznać się z dobrymi i złymi stronami diety przed zastosowaniem. To pozwoli także na ocenienie, czy dieta będzie dla nas bezpieczna ze względów na stan zdrowia oraz możliwa do utrzymania przez względy praktyczne – czas, produkty, koszty związane z dietą.

Należy pamiętać, że witarianizm wiąże się ze sporymi ograniczeniami i wykluczeniem produktów. Z tego powodu, gdy już jesteśmy zdecydowani to nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę. Może to być zbyt duży szok dla organizmu. Należy przechodzić na nowy styl żywienia powoli i stopniowo. Rozpocząć można od systematycznego zwiększania surowych produktów w diecie.

Ze względu na popularność diet roślinnych w obecnych czasach, możemy łatwo skorzystać z pomocy doświadczonych osób w tym temacie. Dietetycy i specjaliści diet roślinnych pomagają ocenić, czy dany rodzaj diety jest dla nas dobry oraz dobrać jadłospis do naszych potrzeb.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne