Współczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele możliwości w zakresie leczenia braków w uzębieniu. Implanty stomatologiczne są jednym z najbardziej popularnych i zarazem skutecznych rozwiązań. W niniejszym artykule skrótowo przybliżymy podstawowe informacje na temat tego jak wygląda proces wszczepienia implantów (wliczając w to konsultację, zabieg i rekonwalescencje). Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie poglądowa informacja a najlepszym sposobem na uzyskanie wiedzy na temat leczenia braków w uzębieniu jest konsultacja z stomatologiem.
Konsultacja ze stomatologiem i diagnostyka
Przed podjęciem decyzji i zabiegu konieczne jest przeprowadzenie starannej diagnostyki i konsultacji stomatologicznej. Aby zdecydować, czy zabieg jest bezpieczny, lekarz musi ustalić stan zdrowia pacjenta oraz wykonać badania i zdjęcie rentgenowskie. Wszelkie przeciwwskazania (takie jak choroby przewlekłe, nowotwory, ciąża, młody wiek pacjenta) muszą być wzięte pod uwagę przed wykonaniem zabiegu implantacji. Jeśli pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu to lekarz wraz z pacjentem omawia zakres planowanego zabiegu oraz informuje pacjenta o tym jak będzie wyglądał proces gojenia oraz jakie są możliwe powikłania. Następnie zostaje wyznaczona data wykonania zabiegu.
Zabieg oraz rekonwalescencja
Implantacja to proces wykonywany przez wykwalifikowanego stomatologa (np. implanty warszawa), który polega na wszczepieniu implantu zębowego. Oczywiście przed rozpoczęciem zabiegu dokonywane jest znieczulenie. Chirurg nacina dziąsło, nawierca otwór, wprowadza implant i zakłada szwy. Całe zadanie z reguły trwa około 30 minut. Następnie bardzo ważny jest proces gojenia tkanek, który z reguły trwa niecałe dwa tygodnie. W tym czasie należy jeść rozdrobniony lub płynny pokarm. Trzeba tez pamiętać unikaniu mycia zębów w miejscu, w którym został wszczepiony implant. Następnie po około 14 dniach chirurg stomatologiczny usuwa szwy. Natomiast kolejna wizyta kontrolna ma miejsce kilka miesięcy później (w zależności od zależności chirurga). Z reguły po kilku miesiącach można się cieszyć pełną integracją implanty z kością. Warto zauważyć, że pełne zagojenie się implantu i połączenie z tkanką kostną u niektórych pacjentów trwa zaledwie kilka tygodni a u innych może być potrzebne nawet pół roku. Wiele zależy od indywidualnych cech takich jak gęstość tkanki kostnej.