Strona głównaMedycynaOrteza stawu skokowego - kiedy jest niezbędna? 

Orteza stawu skokowego – kiedy jest niezbędna? 

Staw skokowy to jeden z najbardziej narażonych na kontuzję stawów w ludzkich organizmie, a przy jeden z bardziej skomplikowanych. Dzięki niemu możemy prawidłowo się poruszać, ponieważ pozwala na utrzymywanie balansu, wykonywanie odwodzenia i nawracania stopy. Staw skokowy łączy kości podudzia z kośćmi stopy. W skład stawu wchodzą również torebka stawowa i liczne wiązadła. Ze względu na podatność na kontuzję warto wspierać działanie tego stawu.

Czym jest orteza?

Orteza stopy to rodzaj stabilizator dedykowanego do stawów i elementów budowy stopy i stawu skokowego. Pomaga usztywnić kończynę i zachować jej prawidłowe ułożenie. Jest bardziej nowoczesnym odpowiednikiem popularnego gipsu. Jednak orteza wykonana jest z lżejszych i bardziej komfortowych materiałów o różnej twardości, dzięki czemu łatwiej jest się w nie poruszać oraz można ją dopasować odpowiednio do kształtu i potrzeb kończyny. 

Na stabilizator stopy składają się poduszki powietrzne. Znajdują się one pomiędzy warstwami tkaniny i mają miękkie brzegi. Dzięki temu, zabezpieczają one przed otarciami. Tkaniny, z których wykonywane są ortezy, są delikatne, przewiewne i dobrze odprowadzają wilgoć. 

Jakie funkcje pełni orteza? 

Orteza na stopę ma za zadanie stabilizować staw i mięśnie. Dzięki temu, możliwe jest unieruchomienie uszkodzonego stawu. W ten sposób zostaje on odciążony w trakcie poruszania się.

Jednak, aby stabilizator był efektywny w swoim działaniu, musi zostać dobrze dobrany. Jego rozmiar koniecznie musi odpowiadać wielkość i kształtowi kończyny. Ma usztywniać, ale nie blokować ruchu czy powodować problemów z krążeniem. Najlepiej, by takie zabezpieczenie dobierał profesjonalista. 

Kiedy stosuje się orteze stawu skokowego?

Stabilizator na stopę stosuje się w przypadku kontuzji stawu skokowego, a także w trakcie rehabilitacji po urazie. Poza tym, orteza może zostać zalecona do noszenia profilaktycznie, np. osobom uprawiającym sporty lub pracującym fizycznie i wykonującym prace obciążające nogi. 

Stabilizator stopy powinien zostać zalecony i dopasowany przez lekarza ortopedę na podstawie wyników badania RTG stawu skokowego. Lekarz ustala wtedy, jaki rodzaj oraz jaka długość noszenia będzie najlepsza dla pacjenta.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne