Gdzie przechowywać leki w domu? 

0
225

Sposób, w jaki przechowujemy leki w domu jest bardzo ważny z powodów bezpieczeństwa dla domowników, szczególnie przy obecności dzieci w domu. Leki muszą być także przechowywane w odpowiednich warunkach, by były przydatne i spełniały swoją funkcję, np. w odpowiedniej temperaturze. W każdym domu powinno znajdować się miejsce na apteczkę.

Gdzie nie należy przechowywać leków?

Wiele osób niepoprawnie trzyma leki w łazience lub kuchni. Nie są to miejsca odpowiednie, ponieważ panuje w nich wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza. Leki muszą być przechowywane w miejscu nienasłonecznionym i suchym, gdzie panuje standardowa temperatura pokojowa. Nie należy także trzymać apteczki wraz z artykułami spożywczymi ani środkami czystości domowej. Może to sprawić, że przez pomyłkę użyjemy nieodpowiedniej substancji zamiast leku lub dodamy czegoś leczniczego do gotowania. Wszelkie leki i środki medyczne powinny znajdować się także poza zasięgiem dzieci.

Organizacja apteczki – jak przechowywać leki?

Leki najlepiej przetrzymywać w specjalnie wydzielonej na to szafce w miejscu, w którym panuje optymalna temperatura, nie ma dużej wilgotności i nie dociera duża ilość światła. Warto skorzystać ze specjalnych pojemników, które są przygotowane do roli apteczki i mają wydzielone miejsce na różnego rodzaju leki. Niektóre apteczki można także powiesić na ścianie. Takie modele można zamówić na https://platformaratownicza.pl/39-apteczki-bez-wyposazenia

Ważne jest nie tylko, gdzie umieścimy samą apteczkę, ale także jej zawartość. Musi panować w niej porządek, by potrzebne leki i akcesoria znaleźć bez problemu w razie potrzeby. Apteczka domowa powinna zawierać tylko leki, które są podstawowymi środkami medycznymi w przypadku pierwszej pomocy i urazów, a także substancje przyjmowane na stałe przez domowników. Jednak w tym drugim przypadku powinna zostać wydzielona w apteczce osobna przestrzeń na takie preparaty.

Warto pamiętać o dbaniu o stan domowej apteczki, zarówno jej umiejscowienie, jak i zawartość. Zapasy powinny być uzupełniane, a daty leków i ich wygląd kontrolowane na bieżąco. Przeterminowane leki należy wyrzucić do odpowiednich pojemników lub zanieść do apteki, która przyjmuje preparaty do utylizacji.